Skutki wichury a odszkodowanie

kancelaria odszkodowawcza

Podczas okresu letniego, często zdarzają się porywiste wiatry, gwałtowne gradobicia, ulewy które mogą uszkodzić nasze mienie. Zwykle powodują one zerwanie dachu domu czy uszkodzenie auta. Posiadając odpowiednią polisę ubezpieczeniową, możemy zabezpieczyć się finansowo i w razie potrzeby ubiegać o należną rekompensatę.

W przypadku zgłaszania szkody za skutki wichury czy nawałnicy ważne jest kilka kwestii.

1. Zabezpieczenia mienia przed dalszym uszkodzeniem.

Obowiązkiem poszkodowanego jest ochrona mienia przed dalszą degradacją. Oznacza to, że np. należy wypompować wodę z piwnicy albo w przypadku zerwania dachu należy go przykryć plandeką. W razie niewykonania tych czynności ubezpieczyciel może posądzić poszkodowanego o zaniedbanie i zaniżyć albo nie wypłacić odszkodowania. Oznacza to również, że nie musimy czekać na Rzeczoznawcę wysyłanego przez firmę ubezpieczeniową, aby ocenił rozmiar szkód. Możemy sami zrobić zdjęcia dokonanych zniszczeń i dokładnie je opisać. Im więcej zdjęć zrobimy tym lepiej. Dokumentacja powinna być jak najbardziej szczegółowa.

2. Zebranie danych.

Jak przy każdym zgłaszaniu szkody, należy przygotować: dane osobowe, numer polisy, datę, miejsce i przyczynę szkody, opis szkody oraz przybliżoną jej wartość. Warto jest również postarać się o zdobycie zaświadczenia od służb ratunkowych o tym, że była prowadzona akcja mająca na celu zabezpieczenie mienia. Taki dokument będzie bardzo pomocy przy ubieganiu się o rekompensatę od ubezpieczyciela. Ponadto, warto zachować wszelkie rachunki związane z kosztami poniesionymi na naprawy i remonty.

3. Zgłoszenie szkody.

Zgłoszenia szkody możemy dokonać telefonicznie, mailowo lub w wybranej placówce. Szkodę warto zgłosić jak najszybciej, chociaż zwykle ubezpieczyciel przewiduje na to 3-7 dni.

Podczas rozpatrywania sprawy dotyczącej nawałnicy ubezpieczyciel może zastosować tzw. uproszczoną procedurę i dokonać szybkiej likwidacji szkody. Dotyczy to przypadków gdy został uszkodzony tylko jeden element, a szkoda nie jest skomplikowana np. uszkodzona jest rynna, szyba, ogrodzenie czy poszycie dachu. Gdy zostaną uszkodzone chociażby mury domu procedury mogą się wydłużyć.

Na koniec warto nadmienić, że jeśli otrzymaliśmy świadczenia z tytułu szkód wywołanych przez wichury, nawałnice z budżetu państwa, to niezależnie od tego powinniśmy otrzymać pełne odszkodowanie za uszkodzenie mienia od ubezpieczyciela w kwocie jaką obejmowała nasza polisa. Niestety, niektórzy ubezpieczyciele stosują praktyki niezgodne z prawem i obniżają wypłacane odszkodowanie o kwotę otrzymaną od państwa. Takie techniki nie są dozwolone i w takim przypadku trzeba walczyć o swoje prawa.