Jak uzyskać odszkodowanie za uszkodzony samochód na dziurawej drodze?

Samochód uszkodzony na dziurawej drodze - odszkodowanie

Po zimie na polskich drogach pojawia się wiele dziurawych dróg. Ubytki w nawierzchni mogą skutkować uszkodzeniem kół, a nawet zawieszenia. W takim przypadku możemy ubiegać się o odszkodowanie. Zobacz, co należy zrobić żeby skutecznie wywalczyć pieniądze na naprawę auta.

Po pierwsze – należy ustalić, kto jest zarządcą drogi

Wypłaty odszkodowania możemy domagać się od zarządcy drogi. Jednak co jest bardzo ważne w tej kwestii, najpierw musimy ustalić, kto jest jej zarządcą. Najczęściej zdarza się, że to drogi gminne są w złym stanie, dlatego najpierw udajemy się do urzędu gminy, aby potwierdzić czy to ten podmiot jest odpowiedzialny za dany odcinek drogi. Jeśli okaże się, że nie to tutaj zostaniemy poinformowani gdzie należy się zgłosić. W przypadku pozostałych dróg odpowiedzialni są: Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad – drogi krajowe, zarząd województwa – drogi wojewódzkie, zarząd powiatu – drogi powiatowe.

Po drugie – wykonanie dokładnej dokumentacji

Należy pamiętać o zebraniu odpowiednich dowodów.

  • Wykonanie jak największej liczby zdjęć z miejsca zdarzenia: numer drogi, dobrze jest podać numer słupka hektometrowego.
  • Obfotografowanie uszkodzeń pojazdu i wadliwej powierzchni.
  • Szukanie świadków – może to być chociażby pasażer.
  • Wezwanie policji – notatka policyjna znacząco uwiarygodni nasze roszczenia.

Posiadając polisę AC, możemy z niej skorzystać, wówczas ubezpieczyciel zgłosi się do zarządcy drogi z regresem, wzywając do zwrotu pieniędzy podmiot odpowiedzialny za zaniedbaną drogę.

Złożenie dokumentów u winnego uszkodzeń nawierzchni.

Posiadając wszystkie wyżej wymienione dowody udajemy się do siedziby zarządcy drogi winnego uszkodzonej nawierzchni. Na tym etapie mogą zdarzyć się trzy scenariusze.

  1. Zarządca drogi wyśle za nas dokumenty do swojego ubezpieczyciela, jednak taka procedura może trwać dość długo.
  2. Dostaniemy dane polisy OC i sami będziemy się zgłaszać do firmy ubezpieczeniowej.
  3. W najgorszym przypadku, gdy zarządca drogi nie posiada polisy OC lub nie poczuwa się do odpowiedzialności, pozostaje nam dochodzenie swoich roszczeń na drodze sądowej.

Korzystając z powyższych wskazówek zwiększasz swoje szanse na zdobycie odszkodowania. Pamiętaj, że im bardziej szczegółowo zostanie udokumentowana sprawa, tym łatwiej będzie wypłacona rekompensata. Jeśli otrzymamy kwotę, która nas nie satysfakcjonuje zawsze możemy się odwołać i zgłosić sprawę do sądu.