Co warto wiedzieć o kancelarii odszkodowawczej?

kancelaria odszkodowawcza

Gdy przytrafi nam się nieszczęśliwy wypadek możemy napotkać wiele utrudnień w odzyskaniu należnego odszkodowania od firmy ubezpieczeniowej. Może się okazać, że procedury związane ze staraniem się o wyższe odszkodowanie są bardzo skomplikowane i nie mamy wystarczającej wiedzy, aby wywalczyć wypłatę należnych środków. Cała sprawa zajmuje mnóstwo naszego cennego czasu oraz kosztuje sporo energii i zdrowia. Dlatego, może warto skorzystać z pomocy profesjonalistów, którzy na co dzień zajmują się odzyskiwaniem odszkodowań.

Dlaczego warto skorzystać z pomocy prawnej?

Poszkodowani często nie są w pełni świadomi przysługujących im praw. Nie zgłaszają wszystkich roszczeń lub źle dokumentują sprawę. Zdarza się też, że klient nie jest w stanie pozyskać od ubezpieczyciela wszystkich dokumentów dotyczących sprawy. Co więcej, spotykane są przykłady, gdy klient samodzielnie zgłaszając swoje roszczenie, przez wiele miesięcy nie doczekał się jakiejkolwiek odpowiedzi od firmy ubezpieczeniowej. Działając pod opieką profesjonalistów mamy pewność, że taka sytuacja nie będzie miała miejsca. Powierzając dochodzenie odszkodowania profesjonalnemu pełnomocnikowi możemy mieć pewność, że sprawa zostanie dokładnie przeanalizowana, a dokumentacja całkowicie zebrana. Pełnomocnik dopełni za nas wszelkich formalności, będzie wiedział jak działać w poszczególnym przypadku i jakie świadczenia nam przysługują oraz będzie reprezentował naszą sprawę przed ubezpieczycielem.

Prawnik czy firma odszkodowawcza?

Zatrudnienie w takiej sytuacji typowego prawnika wiąże się z kosztami już od pierwszego dnia. Prawnikowi musimy wypłacić wynagrodzenie niezależnie od wyniku sprawy, co może być dużym utrudnieniem dla osób, które zmagają się z problemem niedoboru gotówki. Natomiast kancelarie odszkodowawcze na ogół nie pobierają wstępnych opłat, rozliczenie następuje dopiero po wygranej sprawie. To jest ogromny atut firmy odszkodowawczej. Wynagrodzenie zostaje wypłacone w momencie uzyskania odszkodowania dla klienta. Stanowi ono procent od uzyskanego przez firmę odszkodowania, kwota ta jest ustalana przed podpisaniem umowy o współpracę. W zależności od sprawy, procent przysługujący kancelarii odszkodowawczej będzie się różnił. Jednak wywalczone odszkodowanie będzie wielokrotnie wyższe niż gdybyśmy działali samodzielnie.

Poza reprezentowaniem nas w sporze z ubezpieczycielem, firmy odszkodowawcze oferują także wykup szkody i wypłatę gotówki (dotyczy to odszkodowań komunikacyjnych i osobowych). Po odkupieniu szkody taka firma na własną rękę ubiega się o dopłatę od ubezpieczyciela. Jest to rozwiązanie dla osób, które chcą szybko otrzymać gotówkę, ponieważ dodatkowe odszkodowanie można uzyskać w przeciągu nawet 3 dni.

Na co zwrócić uwagę wybierając firmę odszkodowawczą?

Zanim zdecydujemy się na pomoc profesjonalistów, którzy pomogą nam przejść przez wszelkie formalności i wywalczyć dla nas odszkodowanie musimy wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii. Należy wybierać firmy, które mogą poszczycić się kilkuletnim stażem i ustabilizowaną pozycją na rynku. Ważne jest, aby dana firma specjalizowała się w odpowiednim typie odszkodowań. Jeśli po wypadku samochodowym zgłosimy się do kancelarii, która nie ma doświadczenia w odszkodowaniach komunikacyjnych, możemy nie uzyskać tak wysokich pieniędzy jak tego oczekiwaliśmy. Należy uważać na tzw. „nieuczciwe kancelarie”. Namawiają one klientów do podpisania umowy zaraz po wypadku lub w szpitalu, kiedy poszkodowany jest jeszcze w szoku. Kolejna rzecz tyczy się umowy. Umowa o współpracy powinna być jasna i czytelna oraz regulować wartość wynagrodzenia. Wszystkie wyżej wymienione kwestie mają wpływ na jakość i cenę usługi.

Jeśli jesteśmy pewni, że należy nam się odszkodowanie warto poprosić o pomoc profesjonalistów. Fakt, że musimy podzielić się naszym zyskiem, ale biorąc pod uwagę że w wielu przypadkach zgłaszając roszczenie osobiście nie dostalibyśmy żadnych pieniędzy, to korzystniejsze jest otrzymanie jakichkolwiek pieniędzy. Niemniej jednak, pewne jest, że sumy otrzymane przez poszkodowanych są zadowalające i spełniają ich oczekiwania.